Chcete sa na niečo opýtať?
(Po-Pia 7:30 - 15:00 hod.)
 

Testy pneumatik

HODNOTENIE PNEUMATÍK NEZÁVISLÝMI INŠTITÚCIAMI

Prinášame Vám aktuálne testy pneumatík, ktoré každoročne uskutočňujú nezávislé renomované inštitúcie Adac (Nemecko)ÖAMTC (Rakúsko). Výsledky týchto testov sa všeobecne považujú za veľmi dôveryhodné a môžu pomôcť i Vám pri rozhodovaní o kúpe pneumatík.

Testovanie pneumatík je založené na hodnotení jednotlivých kategórií. Porovnávanie jednotlivých pneumatík vychádza zo siedmych sledovaných kategórií. Štyri z nich sa týkajú jazdných vlastností na rôznych druhoch povrchov (sucho, mokro, sneh a ľad), ďalej sú to hlučnosť, ich vplyv na spotrebu paliva a mieru opotrebenia pri prevádzke.

Pri testovaní na suchej vozovke sa posudzuje chovanie v priamom smere a pri zatáčaní štandardnými rýchlosťami, smerové vedenie a reakcie pneumatík na natočenie volantu. Výkonnostná časť sledovala chovanie pri prudkej zmene smeru a pri slalome. Testovací jazdci hodnotili ako presne a rýchlo pneumatiky prenášajú pohyb volantu na vozovku, kedy pneumatiky dosiahnu hranice svojich možností a či v tomto okamihu ešte dovolia drobné korektúry.

Z vlastností na mokrej vozovke je hodnotené brzdenie z 80 na 20 km/h na mokrom asfalte a betóne. Ďalej ovládateľnosť a rýchlosť, pri ktorej jazde priamym smerom a plynulým oblúkom dôjde k aquaplaningu. Na snehusa testuje brzdenie z 30 na 5 km/h, trakcia a smerové vedenie, podobne sa hodnotí aj chovanie na ľade.

Hlučnosť sa posudzuje vnútri auta pri brzdení z 80 na 20 km/h (po odčítaní hluku motora) i vonku pri pohybe auta s vypnutým motorom.

Meranie spotreby paliva prebieha pri jazde konštantnej rýchlosti 80, 100 a 120 km/h. Opotrebenie pneumatík je hodnotené na základe pribežného nameraného úbytku dezénu behom 12 tisíc km.

Váhy jednotlivých kritérií sú nasledujúce:

  • sucho 15% (jazdná stabilita 45%, ovládateľnosť 45%, brzdenie 10%),
  • mokro 30% (brzdenie 30%, aquaplaning 20%, aquaplaning v zatáčke 10%, ovládateľnosť 30%, jazda v kruhu 10%),
  • sneh 20% (brzdenie ABS 35%, rozjazd 20%, trakčné schopnosti/bočné vedenie 45%),
  • ľad 10% (brzdenie ABS 60%, bočné vedenie 40%),
  • komfort 5% (vonkajší hluk 50%, vnútorný hluk 50%),
  • spotreba paliva 10%,
  • opotrebenie 10%.

V každej kategórii bola pridelená známka od 0,5 do 5,5 a výsledné hodnotenie je potom váženým priemerom.

Produkty se filtrují...